O NAS

 

Historia

Nasze przedsiębiorstwo powstało w 1874 roku, jako spółka komandytowa Rhein & Co. – odlewnia żelaza w Zawodziu. Założycielem była berlińska spółka budowy maszyn o tej samej nazwie. Początkowo ograniczała się do kuźni, w której wyrabiano wózki kopalniane i osie, produkowano również narzędzia i maszyny rolnicze.

W 1890 roku przedsiębiorstwo Rhein & Co. zostało połączone z hutą “Jakub”. Nowa firma otrzymała nazwę “Ferrum” i działała na zasadach spółki akcyjnej. W 1900 roku opanowaliśmy mniej pracochłonną technologię produkcji rur doprowadzającą wodę do turbin, polegającą na zgrzewaniu rury gazem wodnym. Rury te charakteryzowały się większą wytrzymałością. Dzięki temu staliśmy się renomowaną firmą wykonującą zamówienia dla inwestorów na całym świecie (np. wyprodukowaliśmy pierwszy rurociąg turbinowy dla Peru w 1902 roku).
Obie wojny światowe spowodowały, że produkcję przestawiono na potrzeby zmilitaryzowanej gospodarki Rzeszy. Po II wojnie światowej spółka  “Ferrum” została znacjonalizowana i weszła w skład resortu hutnictwa.
Na przełomie lat 60. i 70. przeprowadziliśmy modernizację, w ramach której unowocześniono ciąg produkcji rur w technologii wzdłużnie spawanej. Zaczęliśmy się specjalizować w produkcji rur spawanych, naczyń ciśnieniowych oraz różnego rodzaju konstrukcji spawanych.
Lata 90. to przekształcenie naszego przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę akcyjną skarbu państwa i wdrażanie programu restrukturyzacji. Jego celem była modernizacja technologii wytwarzania. Dotychczas stosowana nie należała do energooszczędnych czy przyjaznych ludziom i środowisku.
    
Efektem tych zmian stały się wyroby spełniające wymagania światowych norm oraz uzyskanie przez nas certyfikatu zintegrowanego systemu zarządzania jakością i środowiskiem wg. norm EN ISO 9001:2000 oraz EN ISO 14001:2004.

W 1996 roku Komisja Papierów Wartościowych dopuściła akcje serii “A” naszej spółki do obrotu publicznego oraz zezwoliła na sprzedaż akcji serii “B”. Pierwsze notowania akcji odbyło się w czerwcu 1997 roku. W 2003 roku zarząd giełdy dopuścił do obrotu akcje serii “C”, a w 2005 serii “D”. Jesteśmy jedyną polską firmą z przemysłu hutniczego notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych. Od 2004 roku zaczęliśmy odnotowywać zyski.
Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie naszej firmy w grudniu 2004 roku dokonało zmiany nazwy zakładu z Huty Ferrum S.A. na “FERRUM” S.A.

 

FERRUM S.A. Wszelkie Prawa Zastrzeżone Projekt & RealizacjaStrony internetowe Katowice